Promocija_web.jpg

Leta letiju - tradicija ostaje

Proslava rođendana Parka prirode Lonjsko polje

🎉26.3. Park prirode Lonjsko polje slavi 32. rođendan 🎉

Prije 32 godine, u ožujku 1990. područje Lonjskog i Mokrog polja uz lijevu obalu rijeke Save proglašeno je Parkom prirode Lonjsko polje. Od prvih zapisa naseljavanja područja uz srednji tok rijeke Save ljudi su živjeli u skladu s prirodom. Lokalno stanovništvo očuvalo je tradicijski način života do danas. Ekstenzivno pašarenje stokom, konjima, kravama i svinjama te očuvanost tradicijske arhitekture drvenih kuća čine ovo područje jedinstvenim primjerom prirodnog, krajobraznog i kulturnog naslijeđa.

Ovaj jedinstven dragulj treba vrednovati i čuvati, a o njegovoj ljepoti pričati i pisati. Stoga Javna ustanova Park prirode Lonjsko polje poziva sve na obilježavanja ovog velikog datuma, Dana Parka prirode Lonjsko polje 26. ožujka. Sve posjetitelje čeka bogat zabavni program, kreativne radionice, bogata gastro ponuda, nagradna darivanja te zanimljiva predavanja i izložba „Lonjsko polje“.

Lonjsko polje udaljeno je 75 kilometara od Zagreba i smješteno je na više od 50.000 hektara zaštićenog područja s tri ulaza Krapje, Čigoč i Repušnica.

U Posjetiteljskom centru Repušnica vas očekuje:
⏰Od 10 sati
💐 Kreativna radionica „Proljetnica“ u organizaciji Parka prirode Lonjsko polje
🎨 Likovna radionica "Drveće" u organizaciji Turističke zajednice grada Kutine i Društva Naša djeca Kutina
🐎 Rekreativno jahanje u organizaciji Udruge Topot
🎼 Predstavljanje KUD-a Repušnica kroz pjesmu i ples
🧖‍♀️U 13:30 - predavanje „Aroma terapija“
🚶‍♀️ Vođena šetnja: u 11 sati vođena šetnja Koščevom stazom (potrebna je najava na 044-652-427)
🍽 Gastro ponuda: šarani na rašljama (Udruga za očuvanje tradicionalnog ribolova Hanja)
🚴‍♀️ Cjelodnevna ponuda: najam bicikla te samostalni obilazak nove promatračnice „Ptica kosac“.

Više informacija o cjelokupnom programu na: https://pp-lonjsko-polje.hr/10165/🥳

Izborna skupština KUD-a "Repušnica"

Dana 15. siječnja 2022. godine u prostorijama društva održana je Izborna skupština KUD-a "Repušnica" Repušnica, te su izabrani članovi Upravnog odbora, Nadzornog odbora i ostalih funkcija propisanih Zakonom o udrugama.

Održani Dani repušničke kulture

U organizaciji KUD-a "Repušnica" proteklog su vikenda održani Dane repušničke kulture. Tom prilikom ovo kulturno umjetničko društvo prikazalo je presjek svoga rada.

Niti njima, kao ni ostalim folklorašima, nije bilo lako raditi tijekom još jedne pandemijske godine, no oni su i u ovakvim uvjetima, nastojali održati svoj rad na očuvanju tradicije.

„Nije niti nama bilo jednostavno raditi zbog cijele ove situacije, ali sretni smo što su naši mladi polaznici, osobito tamburaški sastav, radili i vježbali, te i ovom prilikom pokazali da imaju volju. Danas je to rijetkost i zato mislim da treba održati kontinuitet jer oni su ti koji će nastaviti održavati tradiciju“, rekla je voditeljica KUD-a Sanja Durbek.

Uz koncert priredili su i izložbu jaslica koje su izradile članice KUD-a kao i izložbu tradicionalnih božićnih kolača.

Nastup je pratila njihova vjerna publika koja je zajedno s KUD-om zapjevala na kraju koncerta.

Više slika pogledajte na Facebook stranici KUD-a "Repušnica"

Izvor: Radio Moslavina, MD